מסתור כביסה

למה נועד מסתור כביסה? האם הוא באמת מגן על הכביסה? האם מדובר בעוד טריק של קבלני בניין כדי לייצר לעצמם עוד מקור של רווח? האם הרשויות בכלל מאשרות התקנה של מסתור כביסה על פי דרישה? האם ישנן מגבלות מסוימות שחלות על התקנה של מסתורי כביסה? האם אתם יכולים להתקין לעצמכם מסתור כביסה בלי שום קשר לשאר הדיירים בבניין? אם אתם שוקלים את האפשרות של התקנת מסתור כביסה, תוכלו למצוא בשורות הבאות, כמה תשובות לשאלות שלבטח מעסיקות אתכם בימים אלה.

למה באמת נועד מסתור כביסה?

מסתור כביסה נועד לשתי מטרות מרכזיות: הוא נועד להגן על הכביסה מפני רוחות חזקות, ערפיח, אבק וכדומה אבל בראש ובראשונה הוא נועד למנוע פגיעה אסתטית בחזית הבניין בגין הכביסה התלויה של כלל דיירי הבניין. זה אולי נראה קטנוני לחלק מכם, אבל אם תביטו בבניין מיושן ללא מסתורי כביסה, תוכלו לראות במו עיניכם כיצד כביסה הנתלית בו זמנית בכל דירות הבניין, פוגעת באסתטיקה הכללית של הבניין ובישראל מראה זה יכול להימשך לאורך מרבית חודשי השנה בזכות הקיץ הארוך שלנו. מסתורי כביסה מאפשרים לשמור על מראה אסתטי, נקי ואחיד גם כאשר כל הדירות תולות כביסה ולא משנה מהם הצבעים, הגדלים והצורות של פריטי הכביסה התלויים.

האם אפשר פשוט להתקין מסתור כביסה?

התשובה היא בהחלט לא. התקנת מסתור כביסה היא שינוי מבני המחייב הוצאת היתר בניה ועל כן לפני התקנתו יש להגיש בקשה להיתר בנייה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית שבתחומה ממוקם הבניין. מתן אישור כזה מחייב עמידה בכמה כללים ובראש ובראשונה אחידות אסתטית, קרי התקנה של מסתורי כביסה לכל דיירי הבניין ולא רק לדירה אחת ספציפית. המשמעות היא שאם יש לכם יוזמה פרטית כלשהי להתקין לעצמכם מסתור כביסה, יהיה עליכם לגייס תחילה את כלל הדיירים לטובת העניין ורק לאחר שתגבשו ביניכם את הפרטים, לרבות גודל המסתורים, המיקום המדויק שלהם בבניין, הצבע שלהם, חומר הגלם ממנו הם ייוצרו וכדומה, רק אז תוכלו להגיש בקשה להיתר בניה ובמרבית המקרים הבקשה שלכם גם תאושר.

איזה מסתור כביסה נכון להתקין?

בעבר היו מיוצרים מסתורי הכביסה מפלסטיק. מסתורים אלה החזיקו מעמד בערך שנה אחת לפני שהתחילו להופיע סדקים, שברים וסימני חלודה וכעבור שנתיים בדרך כלל לא נותר כמעט כלום ממסתור הכביסה פרט למפגע סביבתי ואסתטי בלתי נסבל, שלעיתים גם יצר סיכון בטיחותי לעוברים ולשבים. על כן, כאשר אתם בוחנים סוגים שונים של מסתורי כביסה, כדאי להתעלם לחלוטין ממסתורי הפלסטיק, שלרוב גם לא יאושרו לכם על ידי הרשות המקומית בדיוק מהסיבות שפירטנו לעיל, ולהתמקד במסתורי אלומיניום. כלל הרכיבים של מסתורי כביסה אלומיניום מיוצרים מאלומיניום בלבד, מה שמבטיח עמידות מבנית מלאה לאורך שנים ועשורים שלמים, עמידות גבוהה מאוד ברוחות חזקות, שמירה על המראה האסתטי לאורך שנים ומניעת המראה הלא אסתטי של נזילות חלודה על פני משטחי המסתור.

מסתורי כביסה

למה בכלל צריך להסתיר את הכביסה? האם מדובר בשיקול אסתטי או בשיקול פונקציונלי שנועד להגן על הכביסה עצמה? אילו סוגים של מסתורי כביסה קיימים ואיך אפשר להימנע מהמצב הזה שבו מתחילים המסתורים להישבר, להחליד ולהפוך מאמצעי אסתטי וחיוני למפגע סביבתי שגם יכול לייצר סכנה לעוברים והשבים? כל התשובות לכל השאלות, בשורות הבאות.

למה נועדו מסתורי כביסה?

מסתור כביסה הוא אותו מתקן שמותקן על חזיתות של בניינים משותפים באזור חבלי התלייה של הכביסה. מסתורים אלה ממלאים שתי מטרות חשובות: הראשונה שבהן היא מטרה אסתטית והשנייה היא מטרה פונקציונלית. בצד הפונקציונלי של העניין מסתתרת ההנחה שמסתור הכביסה מגן על הכביסה התלויה על חבלי הכביסה מפני כמה וכמה צרות אפשריות ובכלל זה זיהום מעשן, אבק וערפיח וכן הגנה מפני התנתקות מהחבלים בזמן רוח חזקה. אבל את האמת חשוב לשים על השולחן כבר מההתחלה – הסיבה המרכזית לשימוש במסתורי כביסה היא אסתטית ועל אף שרבים נוטים לזלזל בתרומה האסתטית של מסתורי כביסה, לא צריך לעשות הרבה כדי להבין את חשיבותכם, אלא להביט על בניינים משותפים שבהם לא מותקנים מסתורים כאלה והבניין נראה כמו שיכון עתיק ומוזנח שעל חבליו מסתובבים בגדים, מצעים, שמיכות ושלל בדים אחרים ומכערים את המראה של חזית הבניין.

כשמסתור הכביסה הופך מנכס אסתטי למפגע אסתטי

אחרי שאמרנו את זה, הניסיון של רבים מאיתנו הוא בדיוק הפוך. ברחבי ישראל אפשר לראות לא מעט בניינים בהם מותקנים מסתורי כביסה שהחזיקו מעמד בשלמותם למשך מספר חודשים או מספר שנים לכל היותר, ולאחר מכן התחילו להישבר ולהחליד. במסתורים אלה אפשר לראות סימנים של נזילות מים עם משקעי חלודה, רצועות שבורות, ברזל חשוף ועוד שלל מפגעים שהדבר האחרון שניתן לייחס להם זה אסתטיקה. העניין הוא שמראות אלה שייכים בעיקר לעבר כאשר היו מיוצרים מסתורי כביסה מרצועות פלסטיק דקות ומאוד מאוד לא עמידות. כיום, מיוצרים מסתורים אלה בעיקר מאלומיניום, מה שמבטיח גם את החוזק המבני שלהם ברוחות חזקות ולאורך שנים ועשורים ארוכים כשהם שלמים לחלוטין וגם את מניעת המראה המכוער למדי של סימני חלודה הנוזלים על גוף המסתור.

האם כל אחד יכול להתקין מסתור כביסה?

ובכן, התשובה היא לא. התקנת מסתור כביסה הוא שינוי מבני שמחייב הוצאת היתר בניה ויש לכך סיבה טובה. חוקי התכנון והבנייה נועדו להבטיח, בין היתר, את האסתטיקה הכללית של המרחב הציבורי ובהיבט של מסתורי כביסה, יהיה זה לא אסתטי ולא אחיד אם בית אחד יתקין מסתור כביסה ובית אחר לא יתקין, או שבית אחד יתקין מסתור כביסה חום בעוד אחר יתקין מסתור לבן. התקנת מסתורי כביסה הוא מהלך שצריך להתבצע בצורה אחידה עבור כלל הדירות בבניין ולכן הדבר הראשון שאתם רוצים לעשות, האם ברצונכם להתקין מסתור כביסה, הוא לדבר עם יתר הדיירים ולהשיג את הסכמתם מראש למהלך כזה. בהמשך לכך, ובתנאי שהשגתם את ההסכמה הנדרשת מכלל הדיירים, תוכלו לפנות לרשות המקומית בבקשה לקבל היתר בנייה לצורך הוספת מסתורי כביסה לכל הדיירים. בפנייה זו יהיה עליכם לפרט גם אילו מסתורים אתם רוצים להתקין, באיזה גודל, מאיזה חומר גלם, באיזה גוון ובאיזה חלק של הבניין. בהתאם לכך, תדון הרשות המקומית בבקשתכם במסגרת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ובמרבית המקרים גם תאשר את בקשתכם, אפילו אם בבניינים סמוכים לא מותקנים מסתורים כאלה. בכל מקרה, חשוב מאוד להקפיד על התקנת מסתורים עמידים מאלומיניום ולא מסתורים שבירים ומיושנים מפלסטיק.

מסתורים שמיוצרים מאלומיניום זמינים גם בעיצובים רבים יותר, אם כי לא כדאי לבנות על עיצובים מורכבים או חריגים במיוחד, שכן הרשות המקומית תאשר אך ורק מסתורים שאינם בולטים לעין ואינם משפיעים בצורה חריגה על המראה הכללי של הבניין. לרוב מדובר במסתורים בגוונים בהירים, אבל גם בגוונים אלה ניתן להבחין במראה הייחודי והבוהק של מסתור אלומיניום ואם אחת הסיבות המרכזיות לבחירת מסתורי כביסה היא אסתטיקה, אז אין שום ספק שאלו הם מסתורי האלומיניום שיודעים לענות על הצורך באסתטיקה בצורה הטובה ביותר.

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *