שערים וגדרות לבתים פרטיים

בחירת שער וגדר לבית היא בחירה שצריכה להישען בהחלט על שיקולים אסתטיים, אבל לא פחות מכך גם על שיקולים פונקציונליים של עמידות וחוזק מבני. כאשר אתם ניגשים למשימה של בחירת שערים וגדרות לבתים פרטיים, אתם רוצים להגדיר לעצמכם תחילה מה אתם בדיוק מחפשים, מדוע אתם רוצים בכלל להתקין גדר ושער, איך הייתם רוצים לתפעל את השער הזה וממה אתם רוצים להימנע בהתקנתם. כך למשל, ישנם דגמים שונים של גדרות שלאחר התקנתם, תוכלו להרגיש הנחתה מאסיבית של תנועת האוויר בתוך החצר שלכם וכשתגלו את זה, זה כבר יהיה מאוחר מדי. במקרים אחרים, תוכלו לגלות שהגדר חוסמת לכם את השקיעה שכל כך אהבתם לצפות בה מהגינה, או שהיא מייצרת צל קבוע על הצמחייה ומונעת את הצמיחה בגינה שלכם. את כל השיקולים האלה עליכם לקחת בחשבון מראש ולקבל את ההחלטה ממקום של ידע ובטחון, ולא רק משיקולים של אסתטיקה ונראות.

למה להתקין גדר ואיך היא יכולה להשפיע על השהייה בגינה?

לפני שאתם מתקינים גדר ושער, אתם רוצים להבין תחילה למה אתם עושים את זה ומה אתם רוצים להשיג בזה. שערים וגדרות לבתים פרטיים נועדו בעיקר להגדרת מרחב המחייה שלנו, הגבולות שמגדירים את מה ששייך לנו ואת השטח שבו אנו יכולים לנוע באופן חופשי ושלאחרים אין רשות להיכנס אליו ללא רשותנו. גדר נועדה גם ליצירת מרחב פרטי בו אנחנו יכולים להתנהל מחוץ לבית אבל בתוך הבית. מרחב בו אחרים לא יכולים לראות מה אנחנו עושים בפנים, אחרים לא מפריעים לנו וגם אנחנו לא מפריעים לאחרים, בדיוק כפי שקורה כאשר אנחנו בתוך הבית. יחד עם זאת, בהתקנת שערים וגדרות לבתים פרטיים, חשוב להכיר גם את ההשלכות שבדרך כלל לא חושבים עליהן. כך למשל, גדר יכולה להסתיר לכם את הרחוב שכל כך אהבתם לצפות בו, את השקיעה שתמיד שקעה במערב החצר שלכם והיא יכולה לגרום לכם לתחושה של כלא והתבודדות. גדר יכולה גם לגרום לפגיעה משמעותית בתנועת האוויר בחצר. לחלק מהבעיות הללו יש פתרונות זמינים אבל עם חלקם תצטרכו ללמוד לחיות בתמורה לערך שמספקת לכם הגדר.

איך נכון לבנות גדר לבית?

אל המשימה של בחירת שערים וגדרות לבתים פרטיים כדאי לגשת בגישה מקצועית וקרת רוח, לקחת בחשבון את השיקול האסתטי ואת מה שראיתם אצל חברים או בני משפחה, אבל לוודא שהגדר שאתם בוחרים מתאימה קודם כל להעדפות שלכם ולצרכים שלכם ושהיא אינה פוגעת בחוויית השהות בגינת הבית. תתפלאו לשמוע שיש מקרים רבים בהם אנשים בוחרים לשכפל גדר או שער שראו אצל חברים, ומגלים בדיעבד שזה לחלוטין לא מתאים להם ושיש מקרים אחרים בהם אנשים לוקחים השראה מאחרים אך מבצעים התאמות לעצמם ובסופו של דבר הופכים בעצמם למודל שאחרים לומדים ממנו.

כאשר אתם בוחרים שערים וגדרות לבתים פרטיים, חשוב לעמוד בכלל המורכב הבא: הגדר מספקת לכם את הפרטיות הנדרשת לכם ואת תחושת הבטחון הנדרשת לכם, אבל מבלי לפגוע בתנועת האוויר, מבלי לסגור את מרחב המחייה שלכם בצורה דרסטית ומבלי ליצור אצלכם תחושה של התבודדות. העמידה בכלל הזה מתבססת בדרך כלל על דגמים שמשמרים רמה כזאת או אחרת של מרווחים בין משטחי הגדר, כשהדוגמא הקיצונית ביותר היא גדר רשת או גדר סורגים, אם כי גדרות אלה לא מספקות מענה לסוגיית הפרטיות. ישנם דגמים שיוצרים הסתרה מרבית של מרחב הפנים של החצר שלכם מבלי לפגוע בתנועת האוויר ובדגמים האלה אתם רוצים להתמקד.

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *